seal
NEW YORK STATE LEGISLATURE


FOR IMMEDIATE RELEASE:
March 15, 2016

Assembly and Senate Announce
General Conference Committee Appointments


2016 General Budget Conference Committee

Assembly
Speaker Carl E. Heastie (Co-Chair)
Herman D. Farrell, Jr.
Joseph Morelle
Earlene Hooper
*Jeffrion Aubry
Brian Kolb
*Bob Oaks
Senate
John J. Flanagan (Co-Chair)
Jeffrey D. Klein
John A. DeFrancisco
Catharine M. Young
*James Seward
Andrea Stewart-Cousins
Liz Krueger

JOINT BUDGET SUBCOMMITTEES

CYCLE A

Wednesday, March 16, 1 p.m.

Public Protection / Criminal Justice / Judiciary

Hearing Room A, Legislative Office Building

Assembly
Joseph Lentol (Co-Chair)
Helene Weinstein
Daniel O'Donnell
Crystal Peoples-Stokes
*Phil Ramos
*Luis Sepulveda
Joseph Giglio
*Joseph Saladino
Senate
Michael Nozzolio (Co-Chair)
Thomas Croci
Martin Golden
Patrick Gallivan
*John Bonacic
Ruth Hassell-Thompson
*Leroy Comrie

Mental Hygiene

Hearing Room B, Legislative Office Building

Assembly
Aileen Gunther (Co-Chair)
Linda Rosenthal
Ellen Jaffee
*Michael DenDekker
*Jo Anne Simon
*Diana Richardson
Steve Hawley
*Mark Johns
Senate
Robert Ortt (Co-Chair)
William Larkin
Philip Boyle
David Carlucci
*George Amedore
Jesse Hamilton
*Jos?Serrano

Higher Education

Hearing Room C, Legislative Office Building

Assembly
Deborah Glick (Co-Chair)
William Colton
Amy Paulin
Francisco Moya
*Matthew Titone
*Kimberly Jean-Pierre
Will Barclay
*Gary Finch
Senate
Kenneth LaValle (Co-Chair)
James Seward
Joseph Robach
Rich Funke
*Joseph Griffo
Toby Ann Stavisky
*Jose Peralta

General Government/ Local Assistance

Assembly Parlor, Capitol

Assembly
William Magnarelli (Co-Chair)
Sandra Galef
Jeffrey Dinowitz
Michael Benedetto
*Kenneth Zebrowski
*Al Stirpe
Janet Duprey
*Michael Fitzpatrick
Senate
Hugh Farley (Co-Chair)
Terrence Murphy
Simcha Felder
Kathleen Marchione
*Elizabeth Little
Neil Breslin
*Marc Panepinto


CYCLE B

Wednesday, March 16, 1:30 p.m.

Environment/ Agriculture/ Housing

Hearing Room A, Legislative Office Building

Assembly
Steve Englebright (Co-Chair)
Keith Wright
William Magee
Michael Cusick
*Guillermo Linares
*Carrie Woerner
Clifford Crouch
*Peter Lopez
Senate
Elizabeth Little (Co-Chair)
Joseph Griffo
Tom O'Mara
Patty Ritchie
*John Bonacic
Adriano Espaillat
*Brad Hoylman

Transportation

Hearing Room B, Legislative Office Building

Assembly
David Gantt (Co-Chair)
James Brennan
Brian Kavanagh
Nily Rozic
*Phil Steck
*Erik Dilan
David McDonough
*Philip Palmesano
Senate
Joseph Robach (Co-Chair)
Michael Venditto
Rich Funke
Tony Avella
*Thomas Croci
Martin Malav?Dilan
*Daniel Squadron

Human Services/ Labor

Hearing Room C, Legislative Office Building

Assembly
Michele Titus (Co-Chair)
Peter Abbate
Donna Lupardo
Andrew Hevesi
*Victor Pichardo
*Michael Blake
Andrew Goodell
*Ken Blankenbush
Senate
Jack Martins (Co-Chair)
Diane Savino
George Amedore
Terrence Murphy
*Michael Venditto
Velmanette Montgomery
*James Sanders


CYCLE C

Wednesday, March 16, 2 p.m.

Economic Development

Hearing Room A, Legislative Office Building

Assembly
Robin Schimminger (Co-Chair)
J. Gary Pretlow
Fred Thiele
Addie Russell
*Edward Braunstein
*Angelo Santabarbara
Marc Butler
*James Tedisco
Senate
Andrew Lanza (Co-Chair)
Joseph Griffo
John Bonacic
Frederick Akshar
*Tom O'Mara
Bill Perkins
*Timothy Kennedy

Health

Hearing Room B, Legislative Office Building

Assembly
Richard Gottfried (Co-Chair)
Kevin Cahill
Steven Cymbrowitz
Anthony Brindisi
*Ron Kim
*Maritza Davila
Andrew Raia
*Raymond Walter
Senate
Kemp Hannon (Co-Chair)
David Valesky
William Larkin
Susan Serino
*Martin Golden
Gustavo Rivera
*Kevin S. Parker

Education

Hearing Room C, Legislative Office Building

Assembly
Catherine Nolan (Co-Chair)
Vivian Cook
Barbara Lifton
Thomas Abinanti
*Walter Mosley
*Latoya Joyner
Edward Ra
*Al Graf
Senate
Carl Marcellino (Co-Chair)
Elizabeth Little
Michael Ranzenhofer
James Seward
*Simcha Felder
George Latimer
*Joseph P. Addabbo,Jr.

* Alternate